Юридична фірма

Узаконення нерухомості

Спрощений порядок узаконення (наказ Мінрегіонбуду №79)

ПЕРЕЛІК ПОСЛУГ:

 • Прийняття нерухомості в експлуатацію за Наказом № 79 "під ключ" (термін виконання: до двох місяців).
 • Отримання технічного паспорта на будинок або споруда (термін виконання: від тижня до двох тижнів).
 • Виготовлення звітів про проведення технічного обстеження із заповненням та реєстрацією в ДАБК декларації про готовність об'єкта до експлуатації (термін виконання: два-три тижні).
 • Оформлення права власності та його реєстрація в Державній реєстраційній службі (термін виконання: від одного до чотирьох тижнів).

Спрощений порядок прийняття в експлуатацію індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них, громадських будівель I і II категорій складності, будівель і споруд сільськогосподарського призначення I і II категорій складності, які побудовані без дозволу на виконання будівельних робіт, передбачений Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 79 від 24.04.2015 року. Він стосується лише будівель, побудованих до 12 березня 2011 року, однак на практиці іноді застосовується і до будинків, побудованих фактично (не юридично) в 2012-2015 роках).

Спрощений порядок введення в експлуатацію об'єктів нерухомості, на відміну від загального порядку, не потребує розробки і затвердження проектної документації, істотно скорочує коло дозвільних документів та погоджень, проте, все ж, вимагає значних зусиль від власника нерухомості.
Так, відповідно до пункту 3.1 Наказу Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України № 79 від 24.04.2015 року, індивідуальні (садибні) житлові будинки, садові, дачні будинки, з господарськими (присадибними) будівлями і спорудами або без них, громадські будівлі I і II категорій складності, будівлі і споруди сільськогосподарського призначення I і II категорій складності незалежно від площі приймаються в експлуатацію інспекціями державного архітектурно-будівельного контролю за місцезнаходженням об'єкта на підставі:
· Двох примірників заповненої декларації;
· Звіту про проведення технічного обстеження об'єкта з висновком про його відповідність вимогам надійності і безпечної експлуатації (крім індивідуальних (садибних) житлових будинків, садових, дачних будинків, прибудов до них загальною площею до 300 квадратних метрів включно, господарських (присадибних) будівель і споруд, прибудов до них загальною площею до 100 квадратних метрів включно).
· Завіреної в установленому законом порядку копії державного акта, свідоцтва про право власності на земельну ділянку або договору оренди земельної ділянки, на якій знаходиться об'єкт; 
· Завіреної в установленому законом порядку копії технічного паспорта (з проставленою в ньому відміткою про проведення його технічного обстеження для будинків до 301кв.м.).

Важливо, щоб дата побудови об'єкта, яка зазначається в технічному паспорті, була не пізніше березня 2011 року. Штраф за здійснення самочинного будівництва, а також за експлуатацію будови при прийнятті в експлуатацію за цим Порядком не сплачується.

 Після прийняття будинку, будівлі або споруди в експлуатацію органами Інспекції державного архітектурно-будівельного контролю, необхідно також отримати довідку у виконкомі місцевої ради про присвоєння поштової адреси і зареєструвати право власності в Державній реєстраційній службі.

Ми пропонуємо Вам послугу з прийняття Вашої нерухомості в експлуатацію "під ключ", починаючи із замовлення технічного паспорта на будинок і закінчуючи реєстрацією права власності Державній реєстраційній службі з отриманням правовстановлюючих документів. Термін виконання - приблизно два місяці. Крім послуги "під ключ", ми пропонуємо Вам допомогу в проходженні окремо кожного етапу спрощеної процедури прийняття об'єкта нерухомості в експлуатацію, таких як виготовлення технічного паспорта на будинок, складання звіту про проведення технічного обстеження, реєстрація прав власності, тощо. Ми також допоможемо Вам правильно заповнити і зареєструвати декларацію про готовність об'єкта до експлуатації.
Зверніть увагу, що спрощений порядок прийняття в експлуатацію житлових будинків садибного типу, дачних та садових будинків, прибудов до них, громадських будівель I і II категорій складності, будівель і споруд сільськогосподарського призначення I і II категорій складності який передбачений Наказом Мінрегіонбуду № 79 від 24.04.2015 року, діє тільки до 31 грудня 2015 року , тому поспішайте.

 

 

Прийняття в експлуатацію нерухомості в загальному порядку

ПЕРЕЛІК ПОСЛУГ:

 • Прийняття нерухомості в експлуатацію в загальному порядку "під ключ" (термін виконання: до трьох місяців, в окремих випадках до п'яти місяців).
 • Виготовлення будівельних паспортів
 • Проектування та затвердження проектної документації
 • Заповнення і реєстрація повідомлення (декларації) про початок будівництва або декларації про готовність об'єкта до експлуатації (термін виконання від трьох до чотирнадцяти днів).
 • Отримання технічного паспорта на будинок або споруду (термін виконання: від тижня до місяця).
 • Оформлення права власності та його реєстрація в Державній службі реєстрації (термін виконання: від одного до трьох тижнів).

У загальному порядку можуть прийматися в експлуатацію житлові будинки, дачні та садові будинки, багатоквартирні будинки, нежитлові приміщення, комерційна нерухомість будь-якої складності і року побудови. Ми пропонуємо Вам "під ключ" узаконити вже побудований об'єкт нерухомості або отримати дозвіл на будівництво будівлі, яка знаходиться в стадії будівництва або яку ви тільки плануєте побудувати. В залежності від розміру та виду об'єкта будівництва вся процедура займає від двох до п'яти місяців.

Ми надаємо також послуги з проектування об'єктів нерухомості та отримання окремих дозвільних документів, погоджень та висновків, у тому числі заповнення повідомлення про початок будівництва або декларації про готовність об'єкта до експлуатації, їх реєстрація в Інспекції (Департаменті) державного архітектурно-будівельного контролю. Процедура прийняття в експлуатацію самочинно побудованих об'єктів нерухомості в загальному порядку передбачає проходження всіх інстанцій, які є необхідними для отримання дозволу на будівництво.
Зокрема ця процедура включає:

 • виготовлення будівельного паспорта (для будинків до 300кв.м.);
 • розробку проектної документації, отримання містобудівних умов і обмежень, технічного та авторського нагляду, визначення генпідрядника (якщо площа будівлі перевищує 300кв.м.);
 • отримання висновку комплексної експертизи та свідоцтва про відповідність споруди проектної документації для об'єктів категорій IV і V складності;
 • отримання висновків та погоджень відділу містобудування та архітектури, органу державного пожежного нагляду, державної санітарно-епідеміологічної служби;
 • узгодження будівництва в органах місцевого самоврядування; реєстрація в ДАБК повідомлень або декларацій;
 • складання технічного паспорта на будинок (інвентаризаційної справи), реєстрація права власності в Державній реєстраційній службі

Визнання права власності на нерухомість судом

Останнім часом було майже неможливо набути право власності на самочинне будівництво в судовому порядку, оскільки змінилася практика розгляду таких справ Верховним Судом України.

Однак, 30 березня 2012 Пленумом Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ було прийнято постанову "Про практику застосування судами статті 376 Цивільного кодексу України (щодо правового режиму самовільного будівництва)", згідно якої суди розглядають спори щодо самочинного будівництва, зокрема :про визнання права власності на самочинно збудоване нерухоме майно власником земельної ділянки; про визнання права власності на самочинно збудоване майно на земельній ділянці, що не була відведена особі, яка здійснила самочинне будівництво; про знесення самочинно збудованого нерухомого майна; та інше. У зазначеній постанові також детально роз'яснені порядок і умови визнання права власності на самовільне будівництво через суд. Таким чином, знову з'явилася можливість узаконити самовільні споруди в судовому порядку.

Потрібно відзначити, що деякі питання, пов'язані з узаконенням самовільних будов, неможливо вирішити без рішення суду. Це стосується особливо тих випадків, коли є спір з сусідами, органом місцевого самоврядування, органом ДАБК або іншою інстанцією з приводу прийняття об'єкта в експлуатацію; якщо будівництво проведене з порушенням будівельних норм, при відсутності державного акта на земельну ділянку; в разі спадкування самовільного будівлі або споруди; при необхідності оформити право власності на самочинну споруду в стадії будівництва (впорядковані будівельні матеріали); у разі набуття права власності на нерухомість або на земельну ділянку за набувальною давністю (безперервне володіння нерухомістю протягом 10 років, земельною ділянкою - протягом 15 років) .

Спосіб узаконення самочинного будівництва через суд вимагає від власника нерухомості менше зусиль на отримання різних погоджень, висновків, довідок та інших документів, які потрібні для прийняття об'єкта в експлуатацію в загальному порядку, проте не завжди цей спосіб є найкращим. Весь процес узаконення (легалізації) нерухомості через суд займає від трьох тижнів до трьох місяців.

Необхідно знати, що відповідно до пункту 10 "Порядку прийняття в експлуатацію закінчених будівництвом об'єктів", затвердженого постановою КабМіну від 13.04.2011 року, у разі якщо на самочинно збудоване нерухоме майно визнано право власності за рішенням суду, воно приймається в експлуатацію відповідно до цього Порядку . Це означає, що після набрання законної сили рішенням суду про визнання права власності на самочинне будівництво, необхідно зареєструвати в ДАБК декларацію про готовність об'єкта будівництва до експлуатації. При цьому розробка проектної документації, отримання будівельного паспорта, реєстрація повідомлення (декларації) про початок будівництва не вимагається.

При необхідності, ми допоможемо Вам узаконити Вашу нерухомість в судовому порядку і готові взяти на себе проходження всіх його етапів, починаючи від замовлення технічного паспорта і закінчуючи реєстрацією декларації про готовність об'єкта будівництва до експлуатації в ДАБК.

Також ми надаємо юридичну допомогу в питаннях знесення та перебудови незаконного самочинного будівництва, яке порушує права та інтереси сусідів та інших громадян, ведемо судові справи в адміністративних судах про оскарження постанов архітектурно-будівельної інспекції про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності.

Окремі послуги по нерухомості

 • Оформлення права власності на побудовані до 5 серпня 1992 житлові будинки, дачні та садові будинки, господарські (присадибні) будівлі та споруди і прибудови до них. Згідно Закону України "Про реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень" такі об'єкти не підлягають прийняттю в експлуатацію. Документами, на підставі яких може бути зареєстровано право власності на таке майно, є виписка з погосподарській книги сільської ради
 • Узаконення перепланувань в квартирах; переклад з житлового фонду в нежитловий, у тому числі з метою комерційної діяльності; переклад з нежитлового фонду в житловий.
 • Визнання права власності на нерухоме майно через суд за набувальною давністю. Згідно зі статтею 344 Цивільного кодексу України, особа, яка добросовісно заволоділа чужим майном і продовжує відкрито, безперервно володіти нерухомим майном протягом десяти років або рухомим майном - протягом п'яти років, набуває право власності на це майно (набувальна давність).
 • Визнання права власності в судовому порядку на недобудовані самочинні споруди у вигляді " будівельних матеріалів", особливо в спадкових справах. Так, пунктом 7 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про судову практику у справах про спадкування" передбачено, що якщо спадкодавцем було здійснене самочинне будівництво, до спадкоємців переходить право власності на будівельні матеріали, обладнання тощо, які були використані в процесі цього будівництва.
 • Поділ жилого будинку в натурі між співвласниками в судовому порядку. Згідно з пунктом 6 Постанови Пленуму Верховного Суду України "Про практику застосування судами законодавства, що регулює право приватної власності громадян на житловий будинок", при розгляді справ про виділ в натурі часток жилого будинку судам слід мати на увазі, що це можливо, якщо кожній із сторін може бути виділено відокремлену частину будинку з самостійним виходом (квартиру). Виділення також може мати місце при наявності технічної можливості переобладнати приміщення в ізольовані квартири. Для визначення можливості розподілу будинку на дві і більше квартири призначається судова експертиза.
 • Припинення права на частку в спільному нерухомому майні за вимогою інших співвласників в судовому порядку. Згідно зі статтею 356 Цивільного кодексу України це можливо якщо: частка є незначною і не може бути виділена в натурі; річ є неподільною, спільне володіння та користування майном є неможливим; таке припинення не завдасть істотної шкоди інтересам співвласника та членам його сім'ї.
 • Виконання первинної та поточної інвентаризації з отриманням технічного паспорта чи інвентаризаційної справи; виготовлення будівельного паспорта; отримання містобудівних умов і обмежень, оформлення документів про технічний та авторський нагляд, генпідряд; виготовлення чергових кадастрових планів, містобудівних обгрунтувань та інше.

Ціни

Вартість послуг по узаконенню самочинного будівництва, оформлення нового будівництва та інших послуг по нерухомості визначається індивідуально до кожної ситуації і різниться в залежності від способу і строків узаконення самочинного будівництва, виду об'єкта нерухомості, його розміру (площі) і складності, дати будівництва, процента готовності, місцезнаходження, його відповідності будівельним нормам і правилам, наявності документів на земельну ділянку, тощо.

У будь-якому випадку наша ціна, швидше за все, буде нижче, ніж у наших конкурентів, при цьому співпраця з юридичною фірмою має явні переваги в порівнянні з послугами брокера або консалтингової компанії.

  Юридична фірма    "Юрсервіс"  юридичні послуги, адвокат,консультація 
Територіально ми працюємо: Київ, Києво-Святошинський район Київської області (м.Боярка, м.Вишневе), м.Ірпінь, м.Вишгород, м.Бровари
тел.(044)38-39-539

Запитання юристу

Ваш email:
Ваше ім`я:
Повідомлення:
Скільки буде 2+2?